200SX Hellas Club
Σχετικά με το βάρος.. Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Σχετικά με το βάρος.. Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The first Official Site For S-Chassis Oweners in Hellas
 
www.200SX.grΦόρουμLatest imagesΣύνδεσηΕγγραφή

 

 Σχετικά με το βάρος..

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
project_S13

project_S13


Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΚυρ 1 Δεκ 2013 - 6:30

Σκεφτόμουν σε αυτό το θέμα να ποστάρουμε το βάρος απο οποιοδήποτε ανταλακτικό του αυτοκινήτου μας έχουμε μετρήσει οι ίδιοι και είμαστε σίγουροι φτιάχνοντας έτσι μια λίστα να ξέρουμε τι παίζει(πχ καπο,a/c κτλ) και θα ανανεώνεται στην πρώτη σελίδα!!

Επίσης έχετε μετρήσει τα αυτοκίνητά σας ποτέ?και αν ναι τι έξτρα έχετε σε σχέση με ένα μαμά?πχ εγω στο παλιο μου s13 με μόνα έξτρα coilovers,aftermarket exhaust,vlsd,χωρίς πίσω καθίσματα και αν θυμάμαι καλά χωρίς ρεζέρβα 1210kg..επίσης το τωρινο έχοντας φρένα 300zx μπρός πίσω,17άρες rota torque,5μπούλωνα απο αμερική,μπάρα θόλων μπροστά,χωρίς ρεζέρβα 1250 kg..και τα 2 με ca18det μαμά..Η Nissan δίνει 1225kg!!

Weight reduction


καπό s13-> 18,1 kg (απο ίντερνετ)
πίσω καθίσματα->9,43kg (απο ίντερνετ)
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΔευ 2 Δεκ 2013 - 9:03

Το δικό μου, με ca18det τελείως μαμα στο μοτερ(ακόμα και το φίλτρο), με ανάρτηση aftemarket και 17αρες ζαντες momo(παίζει να είναι πιο ελαφριές από τις μαμά, αλλά με λάστιχα 215-225 αντίστοιχα) και 1/3 βενζίνη(έτσι τα μετράνε για να βρούν το εργοστασιακό βάρος) μου έδειξε 1270.

Όμως: είχα στο αμάξι, τον εργοστασιακό γρύλο(αρκετά βαρυς), την κουκούλα του αυτοκινητου στο πορτπαγκαζ(3-4 κιλά), ρεζέρβα, εργοστασικά πατάκια(τα χοντρά που είναι αρκετα βαριά), καλυμα ηλιοροφής, καμμια δεκαριά μπουλόνια στο ντουλαπάκι(δεν θυμαμαι γιατί τα έχω), αρκετές βίδες στους πίσω θόλους ξεχασμένες(δεν ξέρω από που είναι. μαλλον από την μαμα ανάρτηση?), διάφορα μικροεργαλεία.. Σε γενικές γραμμές ήταν ''γεμάτο'' το αμάξι. Α και η εξάτμιση ήταν η μαμίσια η οποία ζυγίζει πολύ απ' ότι θυμάμαι..

Σε καταλόγους της Nissan για το αμάξι, για το ευρωπαικό μοντέλο, αναφέρει μεταξύ 1190 με 1240 κιλών.. Οπότε σύμφωνα με αυτό που είδα εγώ αλλά και ο Λεωνίδας(μαζί είχαμε πάει) τα 200αρια πρέπει να ζυγίζουν γύρω στα 1230κιλά περίπου.. Αρκετά καλά αν αναλογιστεί κανείς ότι εκτος απο την ηλιοροφή, όλα στο αμάξι είναι ηλεκτρικά(παραθυρα-καθρεπτες-aircondition)..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
XANIOTHS

XANIOTHS


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2015
Ηλικία : 44
Τόπος : Χανια

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΣαβ 3 Οκτ 2015 - 7:33

1270 κιλα με SR20DET ειναι το δικο μου και 1/2 το τεποζιτο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΣαβ 3 Οκτ 2015 - 11:55

http://nissan4u.com/

Σε αυτή την σελίδα θα βρεις μέχρι και τι βάρος εχει καθε βιδα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
project_S13

project_S13


Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΣαβ 3 Οκτ 2015 - 13:42

ειναι για 240sx ομως..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΣαβ 3 Οκτ 2015 - 14:59

Εκτός από το μοτέρ όλα τα άλλα ανταλλακτικά…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
project_S13

project_S13


Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΚυρ 4 Οκτ 2015 - 0:44

Σαν μεμονωμένα ανταλακτικά ναι μπορεί..σαν ολόκληρο αυτοκίνητο όχι..έχουν διαφορά στον εξοπλισμό..Μπάμπη δε μετράς και το δικό σου που είναι μαμά σχεδόν να μας πεις που κυμάινεται?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΚυρ 4 Οκτ 2015 - 2:03

Το θεμα ειναι να τα μετρήσουμε σε καλες ζυγαριες αν τροχό να δούμε λίγο και την κατανομή
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
project_S13

project_S13


Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΣαβ 4 Ιουν 2016 - 8:27

Λοιπόν σήμερα εκανα ενα μινι υπολογισμό με βάση το site που παρέθεσε παραπανω ο Verone και καποια πραγματα που εχω εύκαιρα,για οτι πραγματα εχω αφαιρεσει και μερικά δε τα έβαλα για να ισσοροπήσω κάποια που πρόσθεσα..+ - πρεπει να ειμαι 64kg κατω απο οταν το είχα μετρήσει παλιά που ηταν 1250kg αλλά δε θυμάμαι αν είχα το κομπρέσορα του a/c πάνω οπότε τον αφαιρώ(64kg-8kg=56kg),αρα πρεπει να παιζω στα 1194Kg..σχετικά εύκολα θα έλεγα χωρίς πίσω καθίσματα και ταπετσαρίες όμως..στόχος κάποια στιγμή τα 1170kg χωρίς υπερβολές

Kατά προσέγγιση :

μικρότερη μπαταρία ->μείων 6Kg
A/C κομπλέ όλα->+- 15,5Kg 
ABS->+- 8.6Kg
πισσες->περίπου 10Kg
όλα πίσω απο τα καθίσματα τα πίσω εκτός ηχείων(δε συμπεριλαμβάνεται η ρεζέρβα)->10Kg περίπου
Πίσω καθίσματα ->7,75Κg
Τα υπόλοιπα είναι διάφορα απο κεραία μέχρι διαφορά στις ζάντες(16αρια) και στο μπροστά προφυλαχτήρα(πολυεστέρας)

Ελπίζω να το μετρήσω σε πλάστιγγα σύντομα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΤρι 7 Ιουν 2016 - 13:56

Είμαι περίεργος να δω τι θα σου δείξει αυτή τη φορά

Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο.

Εγώ όταν μου έδειξε 1270, είχα πάνω τις bilstein τις κιτρινες(χοντρες μπουκάλες) και 17αρες μόμο.
Σήμερα εχω βγάλει τις bilstein και έβαλα kayaba. Εαν πάρεις στο χέρι την μία ανάρτησει και στο άλλο την άλλη είναι η μέρα με την νύχτα από θέμα βάρους. Η kayaba πρέπει να είναι σίγουρα 5 κιλά η ΜΙΑ! λιγότερο από την bilstein. Χωρίς ίχνος υπερβολής, τεράστια διαφορά.

Σχετικά με τις momo για 17αρες δεν μπορώ να πω ότι ειναι και οι ελαφρυτερες. Εχω πλέον japan racing σε αρκετά μεγαλύτερη διάσταση+λαστιχο(απο 17χ7 σε 18χ9) και απο βάρος θα έλεγα οτι οι japan racing είναι πιο ελαφριες.. Τώρα αυτό πως γίνεται δεν ξέρω, απλά διατυπώνω αυτο που είδα.

EDIT: Και δεν υπολόγισα και τους προφυλακτήρες, μπρος-πισω-πλαινα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
project_S13

project_S13


Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΤρι 7 Ιουν 2016 - 14:04

Τωρα με έβαλες σε σκεψεις γιατί και εγώ bilstein φορούσα και τα έχω βγάλει τώρα!!Ενδιαφέρον..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Σχετικά με το βάρος.. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σχετικά με το βάρος..   Σχετικά με το βάρος.. EmptyΤρι 7 Ιουν 2016 - 14:10

Τα μισά 200αρια στην ελλαδα bilstein χοντρομπούκαλα είχαν. Δεν λέω, ανθεκτική ανάρτηση αλλά πολύ βαριά.. Για μενα είσαι σιγουρα μείον 15-20 κιλά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Σχετικά με το βάρος..
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Βάρος Ζάντας

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
200SX Hellas Club :: Τεχνικά Θέματα :: Αμάξωμα - Πλαίσιο-
Μετάβαση σε: