200SX Hellas Club
Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The first Official Site For S-Chassis Oweners in Hellas
 
www.200SX.grΦόρουμLatest imagesΣύνδεσηΕγγραφή

 

 Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΚυρ 5 Ιαν 2014 - 8:52

Λοιπόν έχω το εξής πρόβλημα..

Πριν λίγες ημέρες, λόγο βροχής, είπα να χαρώ λίγο το αμάξι.. Περίπου για 3 συνεχόμενες ημέρες και περίπου 70 ευρώ βενζίνη, έκαψα το αμάξι στο ντριφτ

Το πρόβλημα τώρα... Την επόμενη μέρα με το που βάζω το αμάξι μπροστά και ξεκινάω να στρίβω το τιμόνι δεξιόστροφα για να ξεπαρκάρω, άρχισα να ακούω ενα θόρυβο, ενα κρακ κρακ κρακ(σορυ αλλα πως αλλιως να το περιγράψω ).. Δεν έχω παρατηρήσει τίποτα περίεργο όταν οδηγάω, μόνο στο παρκάρισμα..

Κάποιες πληροφορίες που δεν ξέρω αν βοηθάνε:
1)Αυτος ο ήχος ακούγεται ΜΟΝΟ όταν το αμάξι είναι κρύο, εαν ζεσταθεί ή είναι εν κινήση δεν ακούω τίποτα..
2)Το κάνει μόνο όταν στριβω το τιμόνι δεξιόστροφα.. Τις ημέρες που το έλιωσα τα πιο πολλα ντριφτ λόγο του χώρου ήταν σε αριστερές στροφές(οπότε το τιμόνι ζορίζονταν πολυ προς στα δεξιά, επειδή πήγαινε ανάποδα)..
3)Οι φούσκες από τα ακρόμπαρα είναι σκισμένες(αλλά είναι έτσι εδω και πολύ καιρό)

τι πάιζει να είναιι? κρεμαγιέρα? κάτι άλλο???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΚυρ 5 Ιαν 2014 - 13:00

Για διαφορικό μου κάνει αφού λες όταν ξεμπαρκάρεις όταν είσαι σταματημένος και στρίβεις κάνει πάλι θόρυβο;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΚυρ 5 Ιαν 2014 - 14:03

ακούγεται απο μπροστά νομίζω... ναι όταν είμαι σταματημένος, καποιες φορες το κάνει αλλά πολύ σπάνια.. Τον έντονο θόρυβο τον κάνει μόλις ξεκινάει να κυλάει το αμάξι.. Δηλαδή μόλις ''κόψω'' το τιμόνι και ταυτόχρονα κυλάει το αμάξι..

Εγώ κρεμαγιέρα υποψιάζομαι αλλά να τα τα παίξει έτσι με μερικές μ@λακιούλες στο βρεγμένο??... τι να πω..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΚυρ 5 Ιαν 2014 - 14:08

Η γνωστή αλάνα ήδη μου έχει φάει μια αντλία υδραυλικού τιμονιού…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΚυρ 5 Ιαν 2014 - 14:14

δυστυχώς δεν μπορώ να δω τωρα εαν χανει τιποτα λάδια... Κρεμαγέρα το αποκλειεις?? ξέρω εχω κολήσει αλλά εαν είναι όντως κρεμαγέρα θα χάσω την εκτίμηση που είχα για την αξιοπιστία της νισσαν :p
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΚυρ 5 Ιαν 2014 - 14:18

Μετά από 25 χρόνια νομίζω ότι όλα θέλουν από ανακατασκευή μέχρι αντικατάσταση για να πας να παίξεις άφοβα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΚυρ 5 Ιαν 2014 - 14:20

....Καλά σίγουρα.. Αλλά είναι κάτι που δεν το περίμενα.. Πρώτα περίμενα να τα παίξει τίποτα από μοτέρ, που του έχω βγάλει την πίστη, πάρα κάτι σαν αυτό που έπαθα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
project_S13

project_S13


Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΤρι 7 Ιαν 2014 - 12:34

Λάδια υδραυλικού τιμονιού έχεις μέσα?η κρεμαγιερα δε τα παιζει ετσι ευκολα εκτος και αν ειναι στα τελευταια της..εμένα είχε στεγνώσει να φανταστείς για να ξεκινησει να ακουγεται..όχι να τα παίξει..!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΤετ 8 Ιαν 2014 - 6:40

τα λάδια ειναι οκ.. θα πάω αυριο το πρωι να το κοιταξω και θα γραψω τι έγινε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΤετ 8 Ιαν 2014 - 12:50

Ο Γιάννης από τον Ωροπό (InSane) και ο Γιώργος από Μενίδι (200sx TELE) έχουν κάνει ανακατασκευή την καμαριέρα τους μπορείς να ρωτήσεις αυτούς τι αντιμετώπιζαν
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΔευ 18 Αυγ 2014 - 17:00

Τελικά ήταν κάτι τελείως άκυρο.... Είχαν χαλαρώσει οι βίδες από το αριστερό ψαλίδι και με τον καιρό χαλάρωναν όλο και περισσότερο εξού και η αυξηση του θορύβου.

Τώρα πως γίνεται να είχαν χαλαρώσει η βίδες απο το ψαλίδι, που υποτιθεται ότι είναι σφιγμένο εφ' όρου ζωής, δεν εχω ιδέα.. Και το περιεργο ήταν ότι το δεξί ψαλίδι ήταν άθικτο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
project_S13

project_S13


Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΠαρ 22 Αυγ 2014 - 4:53

Μήπως είχε ξαναλυθεί-αλλαχτεί από προηγ. Ιδιοκτήτη;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DoriftoDelos

DoriftoDelos


Αριθμός μηνυμάτων : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 10/06/2014
Τόπος : Περιστέρι, Αθήνα

Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι   Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι EmptyΤρι 25 Νοε 2014 - 17:14

Πάντως παρόμοιος ήχος, συνεχόμενο τακ-τακ-τακ για λίγο χρονικό διάστημα, κατά τη διάρκεια στριψίματος του τιμονιού (κυρίως σε παρκάρισμα που το τιμόνι παίρνει πολλές στροφές), πιθανό να οφείλεται και σε ξεραμένα λαστιχάκια στις βάσεις της κρεμαγιέρας.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Θόρυβος όταν στρίβω το τιμόνι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» εντονος μεταλικος θορυβος
» ηλεκτρικο τιμονι??
» Πρόβλημα με τέρμα κλειδωμένο τιμόνι

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
200SX Hellas Club :: Τεχνικά Θέματα :: Μετάδοση-
Μετάβαση σε: