200SX Hellas Club
Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The first Official Site For S-Chassis Oweners in Hellas
 
www.200SX.grΦόρουμLatest imagesΣύνδεσηΕγγραφή

 

 Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?

Πήγαινε κάτω 
+6
project_S13
aga
bakakas
petros 200sx
Verone
DemonS
10 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠεμ 7 Νοε 2013 - 6:21

Η δικιά μου είναι στα τελευταία της και θέλω να την αντικαταστίσω όχι με μία αντίστοιχη της εργοστασιακής, αλλά για παροχή άνω των 400-500αλόγων λόγω μελλοντικών σχεδίων :p...

Τι προτίνετε??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠεμ 7 Νοε 2013 - 7:15

Την αντλία μπορείς να την υπολογίσεις με τα μπεκ σου.
Παράδειγμα :

Βλέπω ότι έχεις ca18 άρα 4 μπεκ

Ας πούμε ότι θες 400 άλογα για αυτά τα άλογα θες τουλάχιστον 4 Χ 727cc (αν θες σου εξηγώ και τους υπολογισμούς των μπεκ)

Έτσι λοιπόν θες 4Χ727cc/min άρα 2908cc το λεπτό σίγουρα σε τέρμα γκάζια με πίεση βενζίνης 2.99bar άρα τα μπεκ σου δουλεύουν 80% φυσιολογικά μπορείς να ανεβάσεις πίεση και να πάρεις παροχή μεγαλύτερη αλλά ένας σωστός προγραμματιστής θα σου έλεγε να τα αλλάξεις.

Όλες οι τρόμπες μετράμε λίτρα την ώρα έτσι πρέπει να δεις πόσα λίτρα θες την ώρα με πίεση 2.99bar άρα 2908cc X 60min = 174480cc σε λίτρα 174.480.

Προσθέτεις και ένα 20% για ασφάλεια άρα χρειάζεσαι μια τρόμπα 209LPH το λιγότερο.

Η ποιο οικονομική και αξιόπιστη τρόμπα που μπορώ να σου προτείνω είναι η πασίγνωστη Bosch 0580254044 Motorsports 300LPH όπου σε υπέρ καλύπτει!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠεμ 7 Νοε 2013 - 7:28

!! ευχαριστώ για την επεξήγηση!

έχουμε κανένα λινκ για παραγγελία και να δω και τιμές??

Και αν θες ανέλυσε και για τα μπεκ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠεμ 7 Νοε 2013 - 7:59

Επειδή τα μπεκ έχουν πολύ ψωμί και πολλούς τύπους ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.rceng.com/technical.aspx
Αν και δεν είμαι φαν αυτής της εταιρίας…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
petros 200sx

petros 200sx


Αριθμός μηνυμάτων : 188
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Ηλικία : 42
Τόπος : Βολος

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠεμ 7 Νοε 2013 - 8:22

εγω φοραω walbro 255 οπως και οι περησοτεροι.συγκρινε τιμες και αποφασησε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠεμ 7 Νοε 2013 - 8:40

petros 200sx έγραψε:
εγω φοραω walbro 255 οπως και οι περησοτεροι.συγκρινε τιμες και αποφασησε
Και εγώ αυτή φόραγα στο RB με 460Hp δούλευε άνετα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
bakakas




Αριθμός μηνυμάτων : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : karditsa

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠεμ 7 Νοε 2013 - 21:55

walbro 255 και ξεμπέρδεψες. Η 044 είναι ακριβότερη και θα σε παιδέψει για να μπει στη μαμά θέση. Η walbro κάθεται κουτί. Απλά μεγάλη προσοχή γιατί κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις.
verone στους υπολογισμούς σου μου φαίνεται ότι κάνεις κάποιο λάθος ή εγώ δεν κατάλαβα καλά τι γράφεις. Κανε ένα τοπικό να αραδιασουμαι τύπους και να το συζητήσουμε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠεμ 7 Νοε 2013 - 22:17

η bosch δεν ειναι που χαλαει τον κοσμο απο φασαρια?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠαρ 8 Νοε 2013 - 5:56

από driftworks θα την πάρω μάλλον...

δεν με αφήνει να ποστάρω το σύνδεσμο αλλά 79,99λίρες έχει χωρίς τα μεταφορικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠεμ 26 Δεκ 2013 - 12:21

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠεμ 26 Δεκ 2013 - 14:18

οτι ο ενας την πουλαει διπλα λεφτα.

παρε αυτο για καλο και για κακο

http://www.fuel-pumps.net/walbro-forgeries.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
project_S13

project_S13


Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠαρ 27 Δεκ 2013 - 3:53

Πιθανόν κάποια να ναι και μούφα..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠαρ 27 Δεκ 2013 - 7:54

μάλιστα... μάλλον από driftworks θα πάρω τελικά.. ήθελα να πάρω από ελλαδα δεν μου αρέσει να στέλνω τα χρήματα έξω αλλά από το να ρισκάρω την μούφα...

http://www.driftworks.com/walbro-255lph-uprated-fuel-pump.html
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
project_S13

project_S13


Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠαρ 27 Δεκ 2013 - 14:09

Καλύτερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giorgos




Αριθμός μηνυμάτων : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 28/12/2013
Τόπος : thessalonikh

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΚυρ 29 Δεκ 2013 - 13:21

οπως ειπε και ο bakakas walbro και εισαι ok
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gogosx

gogosx


Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2014
Τόπος : φλωρινα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΤετ 15 Ιαν 2014 - 7:17

καποιοι λενε πως η μεγαλυτερη αντλια κανει πιο πλουσιο το μειγμα σου κυριως στο ρελαντι και στο χαλαρο οδηγημα.αν αλλαξεις λιοπον τσεκαρε το γιατι ισως αυξηθει και η καταναλωση σου.εχω την εντυπωση πως βαζοντας την walbro το εχω παθει αυτο αλλα δεν το εχω μετρησει ακομα για να σας πω σιγουρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΤετ 15 Ιαν 2014 - 13:51

βεβαια το κανει. αμα αυξησεις την παροχη εχοντας την αντισταση (τον ρυθμιστη πιεσης) ιδιο, τοτε η πιεση θα ανεβει. καλο ειναι οταν βαζουμε μεγαλη αντλια , να βαζουμε και ρυθμιστη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΔευ 18 Αυγ 2014 - 16:54

Η αντλία μπήκε επάνω, μέχρι στιγμής ευχαριστημένος, σχετικά καλή καταναλωση, αθόρυβη σαν την εργοστασιακή..

Μόνο περιεργο είναι ότι 2-3 φορές οταν μπήκα στο αμάξι, είδα τον δεικτη της βενζίνης αρκετά πεσμένο, και μόλις ξεκίνησα άρχισε σιγα σιγα να ανεβαίνει πάλι στην κανονική του θέση. 'Ηταν π.χ. στο 1/4 και όταν έβαλα μπροστα πήγε στο 1/2(εκεί που το ειχα αφησει). Δεν ξέρω αν οφείλεται στην αντλία ή όχι..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΔευ 18 Αυγ 2014 - 16:57

εγω φοραω walbro, δεν μου χει τυχει αυτο που λες ποτε... να χεις το νου σου μη σου καψει καμια ασφαλεια η walbro. εμενα μου εκαψε 10αρα 2 φορες. μετα αλλαξα ολοκληρο το συστημα, πηγα το ρελε της αντλιας πισω κοντα στην αντλια με χοντρυτερο καλωδιο και δεν μου ξαναεκαψε ασφαλεια. και το εχω ακομα με 10αρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΔευ 18 Αυγ 2014 - 17:11

aga έγραψε:
εγω φοραω walbro, δεν μου χει τυχει αυτο που λες ποτε... να χεις το νου σου μη σου καψει καμια ασφαλεια η walbro. εμενα μου εκαψε 10αρα 2 φορες. μετα αλλαξα ολοκληρο το συστημα, πηγα το ρελε της αντλιας πισω κοντα στην αντλια με χοντρυτερο καλωδιο και δεν μου ξαναεκαψε ασφαλεια. και το εχω ακομα με 10αρα.

Είμαι λίγο ερασιτέχνης και για να μην λεω ψέματα δεν πολυκατάλαβα τι εννοείς.. όταν λες έκαψε ασφάλεια? Πως το διαπίστωσες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΤρι 19 Αυγ 2014 - 6:12

οδηγας στο δρομο , κανει ΠΑΦ και μενει το αμαξι. θα το καταλαβεις αμα σου τυχει χεχεχεχεχε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΤρι 19 Αυγ 2014 - 16:11

aga έγραψε:
οδηγας στο δρομο , κανει ΠΑΦ και μενει το αμαξι. θα το καταλαβεις αμα σου τυχει χεχεχεχεχε.

κακό...

άλλαξες όλο το συστημα λες.. Πηγες το ρελε πιο κοντα στην αντλία.. Πως το έκανες αυτο πρακτικά? Και γενικά γιατί σου το έκαψε 2 φορες?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΤετ 20 Αυγ 2014 - 3:05

το μαμα ειναι ως εξης. εχει εναν ρελε στην ασφαλειοθηκη, και στελνει ο ρελες ρευμα στην αντλια πισω.

το καλωδιο που παει στην αντλια ειναι λεπτο. οταν βαζεις μεγαλυτερη τρομπα τραβαει παραπανω ρευμα και μπορει να καψει ασφαλεια.

βαζοντας τον ρελε πισω, κοντα στην τρομπα, με πιο χοντρο καλωδιο, δεν εχεις προβλημα, γιατι το ρευμα που ΠΑΕΙ στον ρελε ειναι η εντολη, η οποια ειναι χαμηλης τασης.

δεν ειμαι ηλεκτρολογος, και μπορει να λεω κατι λαθος, αν ναι να με διορθωσει καποιος, αλλα ετσι καταλαβαινω πως δουλευει το πραμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
XANIOTHS

XANIOTHS


Αριθμός μηνυμάτων : 116
Ημερομηνία εγγραφής : 26/09/2015
Ηλικία : 44
Τόπος : Χανια

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΠεμ 1 Οκτ 2015 - 8:52

Εγω εχω Sard 280 λιτρα και ειναι τερας παιδια αλλα ειναι πανακριβη αλλα τωρα 7 χρονια δεν εχει κανει κιχ (φτου φτου) ανεβαζει μεχρι 5,5 μπαρ δεν χρειαζονται αλλα λεμε....οσο για την ασφαλεια σε ολους καιγετε με το που βαλουν μεγαλες αντλιες βενζινας απλα απο 10ρα βαζεις 20ρα...τα καλωδια αντεχουν ανετα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτος

Σωτος


Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2015
Ηλικία : 41
Τόπος : θεσσαλονικη

Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?   Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε? EmptyΣαβ 1 Οκτ 2016 - 9:53

aga έγραψε:
το μαμα ειναι ως εξης. εχει εναν ρελε στην ασφαλειοθηκη, και στελνει ο ρελες ρευμα στην αντλια πισω.

το καλωδιο που παει στην αντλια ειναι λεπτο. οταν βαζεις μεγαλυτερη τρομπα τραβαει παραπανω ρευμα και μπορει να καψει ασφαλεια.

βαζοντας τον ρελε πισω, κοντα στην τρομπα, με πιο χοντρο καλωδιο, δεν εχεις προβλημα, γιατι το ρευμα που ΠΑΕΙ στον ρελε ειναι η εντολη, η οποια ειναι χαμηλης τασης.

δεν ειμαι ηλεκτρολογος, και μπορει να λεω κατι λαθος, αν ναι να με διορθωσει καποιος, αλλα ετσι καταλαβαινω πως δουλευει το πραμα.
 μια παρένθεση να κάνω όταν θα πας πίσω το ρελε η γραμμή που είναι απο την ασφάλεια μέχρι το ρελε θα έχει πάντα τάση
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αντλία βενζίνης, τι προτίνετε?
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Αντλια βενζινης
» Αλλαγή σωληνάκια βενζίνης!!!

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
200SX Hellas Club :: Τεχνικά Θέματα :: Τροφοδοσία-
Μετάβαση σε: