200SX Hellas Club
Stage1 εγκεφαλος Rb25det Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Stage1 εγκεφαλος Rb25det Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The first Official Site For S-Chassis Oweners in Hellas
 
www.200SX.grΦόρουμLatest imagesΣύνδεσηΕγγραφή

 

 Stage1 εγκεφαλος Rb25det

Πήγαινε κάτω 
+2
Verone
InSane
6 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
InSane

InSane


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2013
Τόπος : Ksereis esy

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΔευ 14 Ιουλ 2014 - 23:56

Αγαπητοι συνιδιωκτητες την καλημερα μου...

Ως γνωστον ο μαμα εγκεφαλος του rb25 δεν προγραμματιζεται,  :(  αναγκαστηκα λοιπον θα πρεπει να επιβαρυνθεις με την αγορα εγκεφαλου Rb20 ή Z32 και παει λεγοντας..αν οχι αγραφου οπου ειναι το πιο σωστο αλλα και μακραν πιο ακριβο.
     
   Αυτο τον καιρο λοιπον ψαχνω σε ξενα φορουμ για μια αλλη λυση, τους προγραμματισμενους ετοιμους εγκεφαλους που κυκλοφορουν (stage 1 οι περισσοτεροι) απο γνωστους οικους βελτιωσης οπως mines,Rsp,Blitz κτλπ.

  Οι αποψεις ποικιλουν ομως και θα ηθελα να μαθω αν καποιος απο εσας ειχε προσωπικη εμπειρια με τετοιο ecu.
Μου εχουν τραβηξει το ενδιαφερον καθως δεν εχω μεγαλες απαιτησεις ειναι low budget&plug and play!

Φυσικα δεν συγκρινονται με καποιο αγραφο ή nistuned ecu αλλα για φιλτρο,fmic και λιγο τσιμπημενη πιεση στο Rb δειχνει να ειναι η ιδανικη λυση σε ξεφτιλα κοστος. (δεδομενου οτι δεν θα παρεις το μοτερ στα χερακια :scratch: )

Πειτε μου λοιπον αν καποιος γνωριζει απο πρωτο χερι την γνωμη του για αυτα τα κονσερβακια  :bball:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.instagram.com/insane_rbs13/
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΤρι 15 Ιουλ 2014 - 0:54

Επειδή σίγουρα στο τέλος θα καταλήξεις να έχεις δώσει όσα έχει ένας μεταχειρισμένος FC καλύτερα στιμπα τον από τώρα…
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
project_S13

project_S13


Αριθμός μηνυμάτων : 687
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Ηλικία : 33
Τόπος : Αθήνα

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΤρι 15 Ιουλ 2014 - 2:52

Δε νομίζω..θα πάρει με τα μισά λεφτά από τον fc εναν ετοιμο για το κάτι παραπανω που θέλει θα τον βάλει πάνω κ τελος..ο fc θέλει και πρόγραμματισμο και κτλ κτλ μπλέκεις άλλου ..μόνο low budget δε θα ναι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
InSane

InSane


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2013
Τόπος : Ksereis esy

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΤρι 15 Ιουλ 2014 - 12:14

Verone έγραψε:
Επειδή σίγουρα στο τέλος θα καταλήξεις να έχεις δώσει όσα έχει ένας μεταχειρισμένος FC καλύτερα στιμπα τον από τώρα…

πουντος??

project_S13 έγραψε:
Δε νομίζω..θα πάρει με τα μισά λεφτά από τον fc εναν ετοιμο για το κάτι παραπανω που θέλει θα τον βάλει πάνω κ τελος..ο fc θέλει και πρόγραμματισμο και κτλ κτλ μπλέκεις άλλου ..μόνο low budget δε θα ναι...


+1

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.instagram.com/insane_rbs13/
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΤετ 16 Ιουλ 2014 - 1:18

σε ξορκιζω μην παρεις κονσερβα

παρε power fc και θα στον ρυθμισω εγω οικονομικα (δεν το λεω για να βγαλω εγω λεφτα, για να μη σκας 500αρικα στις φιρμες προγραμματιστες το λεω) απλα ειναι μαλακια να μην δουλεψει σωστα ποτε το αμαξι...συν οτι με τον commander γλυτωνεις ενα σωρο οργανα. με την κονσερβα πως θα ξερεις αν βαραει πυρακια? ποσο δουλευουν τα μπεκ? και ενα σωρο αλλα πραματα.  με 4-5 κατοσταρικα παιρνεις power fc μαζι με commander...

συν οτι οσο βελτιωνεις το αμαξι θα μπορεις να αλλαζεις και το προγραμμα αναλογα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
InSane

InSane


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2013
Τόπος : Ksereis esy

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΤετ 16 Ιουλ 2014 - 3:05

χμμμμ..thnx ρε μαν! Οσο το ψαχνω φαινεται ο fc να ειναι η ιδανικη λυση αλλα δυστυχως λεφτα υπαρχουν μονο για μεταχειρο και απο εξωτερικο ειναι ρισκο. Δεν ηθελα να ασχολιθω καν με πυρακια αναλυτες κτλπ εν'ολιγης ηθελα να μεινω στα πλαισια του "μαμα"! Kαθως οι τροποποιησεις που εχει το αμαξι μου ειναι ελαχιστες. Τεσπα το μικροβιο της βελτιωσης καραδοκει και η τσεπη δεν συγχωρει
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.instagram.com/insane_rbs13/
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΤετ 16 Ιουλ 2014 - 4:08

δεν ειναι κανενα ιδιεταιρο ρισκο... τον 1ο μου fc τον ειχα παρει καινουριο, αλλα τους επομενους 2 μεταχειρο. δεν χαλανε και ευκολα αυτα. εγω στα ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα ριχνω πιο πολλα λεφτα απ οτι στο ιδιο το μοτερ, αλλα στο τελος αυτα ειναι που θα σε σωσουν αμα γινει η στραβη. και πολλα μαμα αμαξια δουλευουνε χαλια, απλα η αγνοια ειναι ευτυχια... καταλαβαινω οτι δεν παιζουνε λεφτα, αλλα αποψη μου, καλυτερα να περιμενεις 2-3 μηνες παραπανω να μαζεψεις κανα φραγκο να παρεις το καλο, παρα να βιαστεις.

αναφορικα με τους ετοιμους εγκεφαλους που ειπες, να σε ενημερωσω οτι πολλες εταιριες οπως η Mine's εβγαζαν διαφορα προγραμματα, αλλα για να συμβαδιζουν με βελτιωτικα κιτ που πουλαγανε, αλλα κατα παραγγελια. δεν μπορεις να ξερεις τι εχει ο καθε εγκεφαλος εκτος αμα αυτος που σου τον πουλαει ειναι σιγουρος. Και οι εταιριες οι γιαπωνεζικες δεν απανταν σε email οπως καποτε που κραταγανε βαση δεδομενων και τους ελεγες το serial και σου λεγανε για τι setup ειναι ρυθμισμενος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexisgsxr

alexisgsxr


Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2013
Τόπος : xolargos

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΤετ 16 Ιουλ 2014 - 6:41

συμφωνω με αλεξ..μεγαλο ρισκο το τσιπαρισμενο..κριμα να πληρωσεις ενα καρο λεφτα γιατι εβαλες κατι φτηνο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
InSane

InSane


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2013
Τόπος : Ksereis esy

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΤετ 16 Ιουλ 2014 - 11:16

Το ότι δεν απαντάνε το διάβασα και για τους rising sun.. Anyway ο "κουμπαρας" θα μιλησει τελευταίος :-P
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.instagram.com/insane_rbs13/
bakakas




Αριθμός μηνυμάτων : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : karditsa

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΤετ 16 Ιουλ 2014 - 21:43

z32 εγκέφαλος προγραμματισμένος. Τα κάνει όλα και συμφέρει. 300 ευρώ Μαξιμουμ. το μόνο θέμα είναι ότι μου πέφτεις λίγο μακριά....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΤετ 16 Ιουλ 2014 - 21:46

δεν παιρνουνε nistune οι rb25?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bakakas




Αριθμός μηνυμάτων : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : karditsa

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΠεμ 17 Ιουλ 2014 - 4:22

όχι. πρέπει οπωσδήποτε να βάλεις εγκέφαλο ζ32
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
InSane

InSane


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2013
Τόπος : Ksereis esy

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΠεμ 17 Ιουλ 2014 - 6:46

Ναι ρε Μακη τα ειχαμε πει και απο το τηλεφωνο πιο παλια. Την εχω υποψην και αυτη την λυση αλλα δυστυχως οπως ειπες ειμαστε μακρυα! απλα για να ρυθμισεις χρειαζεσαι wideband και τι αλλο?? με τον αγραφο δεν γλιτωνεις οργανα με το κομαντερ? και ποια οργανα ειναι αυτα? (φυσικα με τους αντιστοιχους aftermarket αισθητηρες)

(δεν μιλαω προσωπικα η ερωτηση απευθυνεται σε οποιον γνωριζει)






                                                                                                    :cheers: Σας ευχαριστω ολους παντως για τις συμβουλες σας :cheers:
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.instagram.com/insane_rbs13/
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΠεμ 17 Ιουλ 2014 - 11:47

ο commander σου δειχνει:

θερμοκρασια νερου
θερμοκρασια εισερχομενου αερα (αναλογα την εκδοση)
στροφες
χιλιομετρα
ποσοστο λειτουργειας μπεκ
πυρακια
πιεση Boost (αναλογα την εκδοση)
voltage MAF
πυρακια

αυτα στο κυριο Monitor , υπαρχει και μια αλλη οθονη που δειχνει τους σενσορες δηλαδη
voltage αναλυτικα για τον καθενα, καθως και TPS, θεση ρελαντι, θεση air condition και διαφορα αλλα που δεν τα θυμαμαι απ εξω.

τι ΔΕΝ σου δειχνει που χρειαζεται: wideband, oil temp, oil press, πυρομετρο. αυτα θα πρεπει να τα παρεις ξεχωριστα. μπορεις να παρεις ενα zeitronix που ειναι πολυοργανο και να τα χεις αυτα ολα μαζι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
InSane

InSane


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2013
Τόπος : Ksereis esy

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΠεμ 17 Ιουλ 2014 - 22:20

Κατατοπιστικοτατος ο αλεξ!! Να ρωτηξω..αγοράζοντας έναν aftermarket "Λ" της αεμ ή όποιον είναι συμβατό με τον pfc δεν θα μας δώσει τις απαραίτητες τιμές που θα περνάμε από το wideband?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.instagram.com/insane_rbs13/
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΠεμ 17 Ιουλ 2014 - 22:28

o λαμδα μονος του δεν κανει τιποτα, χρειαζεται controller , και καπου να τον βλεπεις (ενα display)

ολα τα wideband της αγορας ειναι ιδια, Bosch σενσορα παιρνουνε οπως τα ΟΕΜ group vag κτλ...

φοβαμαι πως δεν υπαρχει τροπος να παρακαμψεις τα εξοδα. αλλα μπορεις να τα περιορισεις.

γνωμη μου:
μεταχειρο power fc + commander γυρω στο 500αρικο,
zeitronix wideband , με θερμοκρασια λαδιου , μπαρομετρο και πυρομετρο πανω (εχει και διαφορα αλλα εξτρας αλλα δεν θα το αναλυσω εδω) γυρω στα 400 και πολυ λεω,
και ενα οργανο πιεσης λαδιου με βελονα

κατω απο 1000αρικο, εχεις αγραφο και οοοοοοοολα τα οργανα που μπορεις να χρειαστεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexisgsxr

alexisgsxr


Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2013
Τόπος : xolargos

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΠαρ 18 Ιουλ 2014 - 8:57

+10000
το φτηνο πολλοι αγαπησαν και πιο πολυ οι μηχανικοι που παμε μετα απο ζημια..λιγο υπομονη και καντα σωστα παρα να τρεχεις αργοτερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
InSane

InSane


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2013
Τόπος : Ksereis esy

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΔευ 21 Ιουλ 2014 - 5:06

Aυτα που μου λετε επαληθευονται και απο αυτα που διαβαζω και σε ξενα φορουμ.! Δυστυχως ειμαστε στην Ελλαδα και ο πειραματισμος ειναι πολυτελεια μερικες φορες καθως εδω ΟΛΑ κοστιζουν...

Προς το παρον ειμαι στην αναζητηση powerFc για rb25* μεταχειρισμενου εαν καποιος γνωριζει κατι ας μου στειλει ενα pm.
                                 
  Και παλι σας ευχαριστω κυριοι!
(γινεται και μετατροπη απο pFc rb26 αλλα το μελεταω ακομη)*
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.instagram.com/insane_rbs13/
bakakas




Αριθμός μηνυμάτων : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : karditsa

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΔευ 21 Ιουλ 2014 - 5:50

InSane έγραψε:
με τον αγραφο δεν γλιτωνεις οργανα με το κομαντερ? και ποια οργανα ειναι αυτα? (φυσικα με τους αντιστοιχους aftermarket αισθητηρες)
Με το comander δεν γλιτωνεις κανενα οργανο δυστηχως. Γιατι δεν δειχνει κατι ουσιαστικο. Δεν δειχνει πιεση, ουτε θερμοκρασια εισερχομενου στο ρβ25 οπως αναφερθηκε. Το μονο αξιολογο κ στην ουσια το μονο που θα χρησιμοποιησεις ειναι η ενδειξη για τα πειρακια. Αλλα υπαρχει κ ενα αλλα, το rb25 ενω ειναι μοτερακλα υστερει στο θεμα αισθητηρων κρουσης(πειρακια). Φοραει σε αντιθεση με ολα τα αλλα μοτερ 2 αρχαιους αισθητηρες οπως του ca18. Με τον εγκεφαλο του ζ32 τους καταργεις κ βαζεις τον καινουριο αισθητηρα για να κανει κ καλυτερη δουλεια ο εγκεφαλος.
Την εχω υποψην και αυτη την λυση αλλα δυστυχως οπως ειπες ειμαστε μακρυα! απλα για να ρυθμισεις χρειαζεσαι wideband και τι αλλο?? έγραψε:
Δεν χρειαζομαι τιποτα απο εσενα για να ρυθμισουμε ολα κουμπωνουν εξωτερικα, απλα το ξαναειπαμε ειμαι πολυ μακρια σου κ η δουλεια μου δεν μου επιτρεπει να λειψω μερες για να μπορεσουμε να ρυθμισουμε οπως πρεπει δυστηχως.

Παντως κ με τον power fc θα κανεις καλη δουλεια μιας κ ειναι πολυ ποιο ευκολος στον προγραμματισμο κ δουλευει αψογα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΔευ 21 Ιουλ 2014 - 6:17

σορρυ που βγαινω εκτος θεματος, μιας και ξερεις περι Knock...ο knock του sr20 ειναι καλος? ειναι συμβατος με τους wideband knock Που βγαζει η siemens και ερχεται με πχ το Phormula? ελεγα να τον βαλω μονιμα τον Knock του phormula στη θεση του μαμα, αναρωτιεμαι αν θα ακουει σωστα ο commander...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
alexisgsxr

alexisgsxr


Αριθμός μηνυμάτων : 198
Ημερομηνία εγγραφής : 05/11/2013
Τόπος : xolargos

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΔευ 21 Ιουλ 2014 - 7:57

mia xara einai..metrimenos kiollas
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
bakakas




Αριθμός μηνυμάτων : 39
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : karditsa

Stage1 εγκεφαλος Rb25det Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Stage1 εγκεφαλος Rb25det   Stage1 εγκεφαλος Rb25det EmptyΤρι 22 Ιουλ 2014 - 2:50

Κ εγω αυτο ξερω οτι ειναι ο ιδιος.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Stage1 εγκεφαλος Rb25det
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» RB25DET Garrett maps
» RB25DET series 2 Turbo

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
200SX Hellas Club :: Τεχνικά Θέματα :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: