200SX Hellas Club
Περι μπαταριας ο λογος! Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Περι μπαταριας ο λογος! Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The first Official Site For S-Chassis Oweners in Hellas
 
www.200SX.grΦόρουμLatest imagesΣύνδεσηΕγγραφή

 

 Περι μπαταριας ο λογος!

Πήγαινε κάτω 
+3
Popay
Verone
riosma 200sx
7 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
riosma 200sx

riosma 200sx


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : ΑΝ.ΑΤΤΙΚΗ

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΤετ 3 Σεπ 2014 - 3:13


Ακουω πολλες και διαφορετικες γνωμες ως αναφορα τα 'Α' και τα "Ah"...και φυσικα αντιθετες.Η δικια μου χεραιτησε κ ας μη πιασανε τα κρυα ακομα..ηταν μια bosch silver S4 (60Ah 540A)..κινητηρας sr20det κοκκινοκαπακος.
πιστευω πως ολο κ καποιος θα εχει κανει διατριβη στο θεμα....με ποια κριτηρια μπορει κανεις να επιλεξει το τυπο και τα χαρακτηριστικα της μπαταριας για το οποιο οχημα????

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΤετ 3 Σεπ 2014 - 4:12

Πολύ ωραίο θέμα ας μιλήσει κάποιος που το έχει ψάξει πρόσφατα πριν πω την άποψη μου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
Popay

Popay


Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αλεξανδρουπολη

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΤετ 3 Σεπ 2014 - 5:10

εγω εχω το εξης θεμα.. εχω συνεχεια 12 βολτ περιπου στη μηχανη.. απ οτι μου εχουν πει πρεπει να ναι 14.. η μπαταρια μου ειναι 75αρα και την εχω στο φορμπαγαζζ.. το δυναμο ειναι απο σερβις δεν εχει τυχει να μεινω απο μπαταρια αρα λογικα δουλευει μια χαρα.. λεω να βαλω μεγαλυτερη μπαταρια αγωνιστικη εχει και με 100 ευρω αν δωσεις τη παλια απ οτι εχω βρει.. α και πλεξουδα ειναι καινουργια!! αν ειχε απωλεια καπου θα ειχε διαφορετικη συμπεριφορα? να παιξει η ταση πολυ η κατι τετοιο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΤετ 3 Σεπ 2014 - 7:39

Το πρώτο θέμα που έχεις είναι ότι η αντλία βενζίνης δεν δουλεύει στο 100%.
Αυτό το θέμα το είχαμε και στο Γιώργου το αυτοκίνητο με καινούρια 100αρα μπαταρία δεν έφτανε 14 στην τρόμπα με αποτέλεσμα το αμάξι να μην έχει αρκετή βενζίνα και έμπαινε σε save.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
giannisS14

giannisS14


Αριθμός μηνυμάτων : 437
Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2014
Ηλικία : 42
Τόπος : Αττική

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΤετ 3 Σεπ 2014 - 10:48

με τις bosch-varta (ιδια εταιρια) χαρα δεν θα δεις πανω απο 2 χρονια, μαπα ως μπαταριες.
Στο μικρα Κ11 που εχω λογω πολλων καταναλωσεων που εχω αλλαζα καθε χρονο, δεν μπορω να βαλω και μεγαλυτερη λογω συγκεκριμενου χωρου, μεχρι που εβαλα μια απο ανταλακτκατζη στα Σπατα μαρκας GLS EVO η οποια στο ιδιο κουτι εχει 10% περισσοτερα αμπερορια. την εχω 3 χρονια ηδη και ειδα διαφορα και στο μιζαρισμα και στα φωτα το βραδυ.
Νομιζω εισαι καλα στα αμπερ αυτα που εχεις, κοιτα να δοκιμασεις αυτη που σου λεω και πιστευω θα ικανοποιηθεις. στο σιλβια φοραω mitsumba, δεν την προτεινω, πολυ μετρια.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Popay

Popay


Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αλεξανδρουπολη

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΠεμ 4 Σεπ 2014 - 3:45

βασικα το θεμα μου ειναι οτι το Νισσαν δεν δουλευει στο εκατο τοις εκατο γενικα λογο του θεματος με τα ρευματα... εχω και χαμηλομενη ιπποδυναμη μη παθω καμια λαχταρα παλι.... απ οτι καταλαβαινω λογικα εχω καπου απωλεια και θα πρεπει να ξηλωσουμε το αμαξι για να το βρω κατι που θελω να αποφυγω σε καθε περιπτωση.. η μπαταρια δηλαδη δεν παιζει και τον βασικοτερο ρολο.. απλα επειδη την εχω πισω σκεφτομαι μηπως εχω απωλεια λογο του καλωδιου μεχρι να παει το ρευμα μπροστα.. και θελει παραπανω αμπερ για να καλυψει την απωλεια!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
riosma 200sx

riosma 200sx


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : ΑΝ.ΑΤΤΙΚΗ

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΠαρ 5 Σεπ 2014 - 0:19

δε νομιζω το θεμα σου να ειναι η αποσταση..εφοσον βεβαια εχει καλωδια με τη καταλληλη διαμετρο κ ωμικοτητα,ισως καπου εχεις διαροη κ δε θελει απαραιτητα ξηλωμα ολο το αμαξι..αλλα ψαξιμο πινακι-πινακι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
whitesilvia




Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2014
Τόπος : Σταματα

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΠαρ 5 Σεπ 2014 - 12:03

Παρε της μανας του απο την αντιπροσοπεια,ερχεται σε ενα μηνα,περιπου 90 ευρω και θα βρεις την υγεια σου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Verone
Admin
Verone


Αριθμός μηνυμάτων : 1301
Ημερομηνία εγγραφής : 03/11/2013
Τόπος : Athens

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΠαρ 5 Σεπ 2014 - 12:20

whitesilvia έγραψε:
Παρε της μανας του απο την αντιπροσοπεια,ερχεται σε ενα μηνα,περιπου 90 ευρω και θα βρεις την υγεια σου.
Θα συμφωνήσω με τον Αντώνη δες τι φοράει το gtir που έχει sr η το s14 Που έχει έρθει και Ελλάδα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.DriftWorks.gr
riosma 200sx

riosma 200sx


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : ΑΝ.ΑΤΤΙΚΗ

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΚυρ 7 Σεπ 2014 - 23:10

Πηρα τελικα μια varta 60ah...κ ο θεος βοηθος!Το autodata δινει 60ah για το CA..και 55ah για το SR..
Παρατηρησα ομως το εξης..δε ξερω αν εχει συμβει η συμβενει και σε εσας..μολις το βαλω μπροστα εχω 14.1-14.2V...οταν ζεσταθει το μοτερ πεφτει περιπου στα 13.6V.....ωστοσο το autodata δινει απο 4.1 εως 4,7V...ο τυπος που ,ου εβαλε τη μπαταρια μου ειπε πως ειμαι μια χαρα απο δυναμο κ δεν εχω θεμα.
Μηπως υπολειτουργει οταν ζεστενεται??τι λετε??
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisS14

giannisS14


Αριθμός μηνυμάτων : 437
Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2014
Ηλικία : 42
Τόπος : Αττική

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΚυρ 7 Σεπ 2014 - 23:22

καλα σου ειπε, κοβει ο αυτοματος του εναλλακτη.
Σωστα Ah εβαλες αλλα με τη varta τη Γερμανικη μαπα, σε 2 χρονια μεγιστο θα ξαναπληρωνεις.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
riosma 200sx

riosma 200sx


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : ΑΝ.ΑΤΤΙΚΗ

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΚυρ 7 Σεπ 2014 - 23:58

Ναι..αλλα μηπως θα επρεπε να κοβει στα 14+ κ οχι παρακατω??
Αυτο του ειπα κ εγω κ μου λεει 4-5 χρονια θα με βγαλει σιγουρα κ εχει 2χρονια εγγυηση...τωρα θα δειξει ο καιρος...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
giannisS14

giannisS14


Αριθμός μηνυμάτων : 437
Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2014
Ηλικία : 42
Τόπος : Αττική

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΔευ 8 Σεπ 2014 - 9:44

βαριοσουν να ανεβεις σπατα μου φαινεται, απο τη στιγμη που η μπαταρια ειναι φουλ κοβει πιο κατω, εισαι καλα, αντε καλα σινιαλα!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
riosma 200sx

riosma 200sx


Αριθμός μηνυμάτων : 60
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : ΑΝ.ΑΤΤΙΚΗ

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΠεμ 11 Σεπ 2014 - 3:33

Γιατι τι παιζει στα σπατα??μοιραζουν μπαταριες ??Βαριομουν να περιμενω να μου φερουν μπαταρια με 'αναποδους' πολους...κ ετοιμοπαραδοτη αυτη βρηκα μονο....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Σωτος

Σωτος


Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 28/10/2015
Ηλικία : 41
Τόπος : θεσσαλονικη

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΤετ 28 Σεπ 2016 - 11:09

εγώ στο sr έχω fiam 44ah και 390 αμπέρ εκκίνησης δεν έχω δει κάποιο πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Tamashi Touger

Tamashi Touger


Αριθμός μηνυμάτων : 33
Ημερομηνία εγγραφής : 30/04/2016
Τόπος : Thessaloniki

Περι μπαταριας ο λογος! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Περι μπαταριας ο λογος!   Περι μπαταριας ο λογος! EmptyΠεμ 29 Σεπ 2016 - 10:40

εγω είχα πισω για καιρο μια αγγλική μπαταρία 88Α 77Αh με καλώδιο ηχοσυστήματος μεγαλο(δεν τα θυμάμαι). έχανα ενα βόλτ απο μπροςτα μεχρι πισω οτι κι αν έκανα. με το που αναβα τα παντα εννοειται.
εβαλα μια μικρή GV35 μπροςτα με 770CCA και ησύχασα μια Κ καλη. αυτήν την μπαταρία την χρησιμοποιούν αντί για πυκνωτες τα παλικάρια με ηχοςυστηματα. ειναι βαθιάς εκφόρτωσης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Περι μπαταριας ο λογος!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» Περι αντιστρεπτικών ο λόγος
» Fiberglass μερος 2ο. Κουτι μπαταριας
» Περί λιπαντικών

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
200SX Hellas Club :: Τεχνικά Θέματα :: Ηλεκτρικά-
Μετάβαση σε: