200SX Hellas Club
Πρόβλημα με πίεση και misfire Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Πρόβλημα με πίεση και misfire Logo_310

Το πρώτο Ελληνικό Forum για κατόχους 200SX

www.200sx.gr

Αν χρειαστείτε βοήθεια παρακαλούμε επικοινωνήστε μαζί μας.
Tηλέφωνο επικοινωνίας: 6938000361


E-mail - msn: verone2006@msn.com
200SX Hellas Club
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.


The first Official Site For S-Chassis Oweners in Hellas
 
www.200SX.grΦόρουμLatest imagesΣύνδεσηΕγγραφή

 

 Πρόβλημα με πίεση και misfire

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΠαρ 11 Ιουλ 2014 - 5:59

Φοράω 28άρα υβρική τουρμπινα(2560r), με horsham developments stage 2 chip.. Το αμάξι δουλεύει 1 bar. Τι πρόβλημα είναι το εξής. Μου το κάνει εν κινήση.. Τι μπορεί να είναι;; τα έπαιξε ο CAS;;

https://www.youtube.com/watch?v=6sXAXmSQ5To
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΠαρ 11 Ιουλ 2014 - 7:15

μπορει να ειναι χαλασμενος cas, εμενα που ηταν χαλασμενος μου εκανε αλλα παντως.

εγω θα κοιταγα μερια αναφλεξης, μηπως εχεις λαθος μπουζι, βραχυκυκλωμενα (απο πολυ πλουσιο μειγμα) , πολυ μεγαλα διακενα... η απλως πολλα χλμ


μετα, coils. δανεισου απο κανα φιλο και δοκιμασε.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΠαρ 11 Ιουλ 2014 - 7:28

τα μπουζί τα είχα αλλάξει επείδη ήταν πνιγμένα στην βενζίνη και ήταν καμμενα, αλλά επείδη είχαν πολλά χλμ δεν τους έδωσα σημασία το θεώρησα φυσική φθορά. Είχα μπεί στην διαδικασια να τα αλλάξω πριν την ώρα τους(παρόλου που είχαν αρκετά χλμ, δεν ήταν ακόμα η ώρα τους για αλλάγη) γιατί το αμάξι καμμιά φορα(σπάνια) δυσκολεύεται να πάρει μπροστά και για λίγα δευτερόπλεπτα δουλευει τρικύλινδρο.. Οπότε τα κοίταξα και τα άλλαξα και ξαναέβαλα όμως ότι πρότινει το εργοστάσιο

Θα τα κοιτάξω μήπως παίζει πάλι το ίδιο σκηνικό, βραχυκύκλωση κτλ.. Εάν ισχύει κάτι τέτοιο(βραχυκύκλωση-πλούσιο μείγμα) που μπορεί να οφέιλεται??

Ααα, και τι άλλα σου έκανε ο cas?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΠαρ 11 Ιουλ 2014 - 12:21

το προβλημα σου μπορει να οφειλεται σε σκατα προγραμμα, η καμμενο λαμδα. αμα ο λαμδα δεν δουλευει το αμαξι μπορει να πνιγεται σε βενζινες, αλλα ουσιαστικα φταιει και το προγραμμα γι αυτο.

wideband, εχεις στο αμαξι?

o cas στην χειροτερη φαση, δεν κραταγε αβανς σωστο. εβαζα απ τον εγκεφαλο 10 μοιρες, κραταγε -5, εβαζα 30, κραταγε 10, εβαζα 15, κραταγε 13. οτι ναναι. γενικως βαραγε πυρακια και δεν ελεγε να διορθωθει οσο και να αλλαζα το προγραμμα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΠαρ 11 Ιουλ 2014 - 14:46

wideband δεν έχω... πως θα καταλάβω αμα έχω καμμένο λάμδα?

Και όσον αφορά το πρόγραμμα, πως θα καταλάβω ότι φταίει αυτο?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΠαρ 11 Ιουλ 2014 - 17:49

κατ αρχην θα σου λεγα να επενδυσεις σε wideband. απο κει και περα ολα θα αρχισουν να φαινονται...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
InSane

InSane


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2013
Τόπος : Ksereis esy

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΠαρ 11 Ιουλ 2014 - 21:17

Coils,cas,ραγισμενη πορσελάνη στο μπουζι ακόμη και βρόμικο μαφ μπορεί να είναι! Για "Λ" δεν νομίζω να οφείλονται τα misfire αλλά ίσως αντιμετψπιζεις πάνω από 1 πρόβλημα αυτή τη στιγμή Νικ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.instagram.com/insane_rbs13/
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΣαβ 12 Ιουλ 2014 - 0:32

οκ, παίδες ευχαριστω για τις πληροφορίες. Δευτέρα ή Τρίτη έχω χρόνο και θα τα ψαξώ.. όσα απο αυτά μπορώ.

Το δύσκολο είναι ότι coils δεν μπορω να δανειστώ από κάποιον γιατί εδώ που είμαι τώρα είμαι ο μόνος που έχει 200 στην περιοχή :p

Τεσπα, θα ενημέρωσω με νεότερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
gogosx

gogosx


Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 13/01/2014
Τόπος : φλωρινα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΚυρ 13 Ιουλ 2014 - 3:28

καθαρισε το maf, ελεγξε την υποπιεση του ρυθμιστη βενζινης μηπως εχει τρυπησει το σωληνακι και φροντησε να εχεις καθαρο φιλτρο βενζινης.εγω οταν ειχα χαλασμενο cas εκανε ετσι μονο οταν ηταν ζεστο και οταν η πιεση ανεβαινε πανω απο 0.9.κατα τις επιταχυνσεις.οταν ειχα βρομικο maf μπερδευε στις 2500-3500 και εσβηνε οταν το μαρσαρα με νεκρα και ανοιγε η σκαστρα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΔευ 18 Αυγ 2014 - 16:47

Τελικά ήταν σκισμένο κολάρο σε σημείο που είχα φτιάξει πρόσφατα(εκεί που κάνει επαφή η σκάστρα)..

Το κακό είναι ότι για το συγκεκριμένο κολάρο η νισσαν θέλει 95 ευρω..
Εναλλακτικές? Πέρα από εξατμισάδες που εδω ζητάνε τα κέρατά τους
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΔευ 18 Αυγ 2014 - 16:55

για βγαλε μια φωτο το εν λογω εξαρτημα να δουμε , να σου προτεινουμε εναλλακτικες.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΔευ 18 Αυγ 2014 - 17:09

το κολάρο που φευγει από την πεταλούδα είναι...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΤρι 19 Αυγ 2014 - 6:15

το μαμισιο κολαρο που κανει αυτες τις περιεργες κουρμπες ε? αμα σκοπευεις να πας σε front mount intercooler, τοτε βρες ενα μεταχειρισμενο απο κανεναν στο φορουμ η ανταλλακτικατζη, να κανεις τη δουλεια σου για λιγο καιρο με κανα 10ευρω...δεν νομιζω να το πουλανε πιο ακριβα μεταχειρισμενο.

αλλιως, δαγκα το πορτοφολι και πηγαινε βαλε intercooler μπροστα να ξεμπερδευεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΤρι 19 Αυγ 2014 - 16:06

aga έγραψε:
το μαμισιο κολαρο που κανει αυτες τις περιεργες κουρμπες ε? αμα σκοπευεις να πας σε front mount intercooler, τοτε βρες ενα μεταχειρισμενο απο κανεναν στο φορουμ η ανταλλακτικατζη, να κανεις τη δουλεια σου για λιγο καιρο με κανα 10ευρω...δεν νομιζω να το πουλανε πιο ακριβα μεταχειρισμενο.

αλλιως, δαγκα το πορτοφολι και πηγαινε βαλε intercooler μπροστα να ξεμπερδευεις


Αυτο θα έκανα αλλά δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι μοτερ θα μπει στο αμαξι ή θα μεινει το ίδιο ακόμα.. Συν ότι ακόμα φτιάχνω το εξωτερικό του αυτοκινητου και μόνο οταν θα ειναι έτοιμο αυτο θα ασχοληθω με μοτερ.. Οπότε αργει το intercooler γι αυτο κοιτάω προσωρινές λύσεις..

Και ναι ειναι το κολαρο με τις περίεργες κούρμπες που λες και εσυ.. Αμα πάρω ενα κομματι απο κολαρο και το βάλω πάνω στην τρύπα και το δεσω με σφικτήρες λες να δω προκοπή?? Γιατι να βρω ανταλακτικο εδω που είμαι λίγο δυσκολο..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
aga

aga


Αριθμός μηνυμάτων : 442
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : αθηνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΤετ 20 Αυγ 2014 - 3:02

εγω θα λεγα η πιο φτηνη λυση ειναι η εξης:

δεν ξερω ακριβως που σου χει σκιστει αλλα... κοψε εκεινο το κομματι του κολαρου σου, παρε ενα αλλο κολαρο λαστιχενιο στην ιδια διαμετρο και σχημα, και ενωσε τα με ενα κομματι σωληνα απο μεσα. βαλε 2 σφιχτηρες και εισαι μπομπα. μη κανεις αυτο που λες, θα εχεις σιγουρα διαρροη.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
InSane

InSane


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2013
Τόπος : Ksereis esy

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΚυρ 24 Αυγ 2014 - 14:13

βρες μια προσωρινη λυση και μες την βδομαδα θα κοιταξω πρεπει να το εχω αυτο το κολλαρο πριν βαλω f/m στο 18αρι. Αν οντως το εχω στο στελνω και πληρωνεις μονο τα μεταφορικα νικ
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.instagram.com/insane_rbs13/
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΣαβ 30 Αυγ 2014 - 1:32

αν έχεις πες μου κ για τιμή το συζητάμε johny.. Γιατί πήγα να κάνω αυτό που λεει ο Aga αλλά άκρη δεν εβγαλα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
InSane

InSane


Αριθμός μηνυμάτων : 154
Ημερομηνία εγγραφής : 12/11/2013
Τόπος : Ksereis esy

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΤετ 3 Σεπ 2014 - 6:57

Τραβά μια φωτο σε παρακαλώ να ξέρω τι ψάχνω γιατί η αποθήκη μ δεν φημίζεται για την οργάνωση της :-D αν το έχω όπως σου είπα, δεν θέλω λεφτά!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
http://www.instagram.com/insane_rbs13/
DemonS

DemonS


Αριθμός μηνυμάτων : 121
Ημερομηνία εγγραφής : 04/11/2013
Τόπος : Αγρίνιο-Αθήνα

Πρόβλημα με πίεση και misfire Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα με πίεση και misfire   Πρόβλημα με πίεση και misfire EmptyΣαβ 6 Σεπ 2014 - 4:23

InSane έγραψε:
Τραβά μια φωτο σε παρακαλώ να ξέρω τι ψάχνω γιατί η αποθήκη μ δεν φημίζεται για την οργάνωση της :-D αν το έχω όπως σου είπα, δεν θέλω λεφτά!

βρεθηκε johny ευτυχως.. απο πάτρα..

Να σαι καλά πάντως για την προσφορά σου
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Πρόβλημα με πίεση και misfire
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-
» προβλημα sr20det
» Προβλημα με το ρελαντί
» Πρόβλημα με φώτα
» Προβλημα με το ρελαντι
» Προβλημα με sr20det

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
200SX Hellas Club :: Τεχνικά Θέματα :: Τροφοδοσία-
Μετάβαση σε: